Svetové združenie bývalých politických väzňov s poľutovaním prijalo rozhodnutie Ondreja Krajňáka k 1. novembru 2017 odstúpiť z funkcie predsedu správnej rady ÚPN. Ako uviedol, v situácii po prijatí novely zákona nebude môcť plniť poslanie predsedu správnej rady ÚPN a preto sa rozhodol odstúpiť z funkcie. Ako ďalej uviedol pre portál parlametnelisty.sk, expríslušníci ŠtB, ktorí v minulosti škodili, sú stále medzi nami a nepriateľmi ÚPN sú extrémisti, ľudáci a eštebáci. Doplňujeme, že nepriateľmi nielen ÚPN ale aj spravodlivého vysporiadania sa s tragickou minulosťou dvoch totalitných režimov, fašizmu a komunizmu a historickej pravdy sú aj politici a poslanci Národnej rady, ktorí schválili hanebnú novelu zákona, ktorý ÚPN deklasoval na byrokraticko-administratívnu inštitúciu bez právomoci, ktorá touto novelou stratila svoje poslanie v zmysle zákona o ÚPN.
Prijatá novela zákona o ÚPN zobrala predsedovi správnej rady právomoci a kompetencie právnymi krokmi brániť ÚPN na súdoch proti podávaniu žalôb bývalými agentmi a spolupracovníkmi komunistickej Štátnej bezpečnosti, ktorí si z tzv. ochrany osobnosti urobili zárobkový podnik. Tento im mali preplácať zo svojich daní všetci občania Slovenskej republiky, vrátane ich obetí. Jej prijatie je preto urážkou obetí komunizmu a všetkých slušných občanov. Ondrej Krajňák svojou odvahou a statočnosťou dokázal, to čo nebol schopný jeho predchodca nominovaný SNS Ivan Petranský, ktorý svojou pasivitou nesie zodpovednosť za viaceré súdne spory, ktoré by skončili v neprospech ÚPN. Bol to práve Ondrej Krajňák, vďaka ktorému bol prijatý historicky prelomový a bezprecedentný nález Ústavného súdu Slovenskej republiky, podľa ktorého nemožno žalovať ÚPN za jeho úlohy vyplývajúce zo zákona o činnosti medzi ktoré patrí aj zverejňovanie registrov zväzkov spolupracovníkov ŠtB. Ak by bol Ondrej Krajňák len formálnym predsedom a štatistom ako politický nominant Petranský, daňový poplatníci by museli agentom a spolupracovníkom ŠtB zaplatiť vyše 1 mil. eur.
V mene obetí komunizmu ako aj v mene občanov Slovenskej republiky preto vyzývame správnu radu ÚPN, ktorej po novelizácii zákona prináleží kompetencia podávať v mene ÚPN obnovy konania, odvolania, dovolenia a sťažnosti Ústavnému súdu, vrátane sťažností Európskemu súdu pre ľudské práva, aby zodpovedne pristupovala k súdnym sporom pre ochranu osobnosti, v ktorých kľúčovými svedkami boli najmä príslušníci ŠtB. Zároveň vyzývame Správnu radu aby vyvinula tlak na NR SR, aby v zmysle judikátu Ústavného súdu boli týmto príslušníkom odobraté výsluhové dôchodky.
V zmysle nálezu Ústavného súdu by to malo byť morálnou povinnosťou správnej rady ÚPN, ak nemá byť len neškodnou inštitúciou poplatnou politickým stranám, ktoré ovplyvňujú nominácie jej členov
Ak to správna rada ÚPN neurobí, potvrdí sa, že v skutočnosti slúži politickým stranám, expríslušníkom ŠtB, ktorí v minulosti škodili, extrémistom a ľudákom. Zároveň vyzývame poslancov NR SR, aby namiesto eliminovania činnosti ÚPN prijala zákon, ktorý by odňal výsluhové dôchodky príslušníkom ŠtB a veliacim dôstojníkom pohraničnej stráže, ktorí nesú zodpovednosť za usmrtenie vyše 400 ľudí pri pokuse o útek cez hranice.
Je poľutovaniahodné, že Ondrejovi Krajňákovi sa nedostalo zadosťučinenia za, to že aktívne hájil historickú pamäť, dôsledne plnil úlohy vyplývajúce zo zákona o ÚPN, zasadil sa o zverejnenie príslušníkov ŠtB, sudcov, ktorí súdili občanov za nelegálne opustenie republiky a ďalšie aktivity ÚPN. Dlhodobo a cielene bola proti nemu vedená diskreditačná kampaň zo strany Ivana Petranského a členov správnej rady ÚPN k čomu sa nechala prepožičať aj organizácia zastupujúca politických väzňov PV ZPKO na čele s redaktorkou časopisu Svedectvo, Evou Zelenayovou, ktorá kandidovala v roku 2016 za stranu Kotleba ĽS NS. Žiaľ správnu radu ÚPN a jej člena Ivana Petranského nikdy nezaujímalo 19 žalôb proti ÚPN, v ktorých konal len formálne a opisoval len vyjadrenia z jedného prípadu na druhý. ÚPN sa stane odchodom Ondreja Krajňáka opäť len pasívnou inštitúciu servilnou vládnej moci a trafikou pre politických nominatnov.
Vyjadrenie bývalého člena Komunistickej strany poslanca, podpredsedu SNS a poslanca NR SR Andreja Hrnka, podľa ktorých mal Ondrej Krajňák odstúpiť už pred dvoma rokmi, čo by prispelo lepšiemu fungovaniu ÚPN, je hanobením obetí komunizmu rovnako ako jeho účasť pri pamätníku usmrtených na hraniciach na Devíne.
Veríme, že tak ako sa rozpadol komunistický režim v roku 1989 a skončilo obdobie Mečiarizmu, v budúcich voľbách, podobne ako v Poľsku a Maďarsku, dostanú od voličov mandát politické strany, ktoré vrátia Ústavu pamäti národa jeho dôstojné postavenie a Slovensko už viac nebude krajinou, ktorá chráni prisluhovačov bývalého totalitného režimu a jeho prisluhovačov, ktorí na rozdiel od našich susedných štátov poberajú výsluhové dôchodky.
Svetové združenie bývalých politických väzňov
Zastupujúci predseda František Bednár
Uznesenie a rozsudok Najvyššieho súdu SR je uverejnený na stránke
http://www.szcpv.org/17/vyzva.html
Ako sa má teda zachovať občan, ktorý bol ...
ÚPN nepriamo kdekomu porozdávalo prostredníctvom... ...
Na 18. plenarnej schodzi nr sr bola schvalena ...
Slovensko by malo hľadieť do budúcnosti a ...
ÚPN slúži komu? Už dávno mal patriť historikom... ...
Celá debata | RSS tejto debaty