Založ si blog

Výzva politických väzňov Správnej rade Ústavu pamäti národa a poslancom NR SR

Svetové združenie bývalých politických väzňov s poľutovaním prijalo rozhodnutie Ondreja Krajňáka k 1. novembru 2017 odstúpiť z funkcie predsedu správnej rady  ÚPN. Ako uviedol, v situácii po prijatí  novely zákona nebude môcť plniť poslanie predsedu správnej rady ÚPN a preto sa rozhodol odstúpiť z funkcie. Ako ďalej uviedol pre portál parlametnelisty.sk,  expríslušníci ŠtB, ktorí v minulosti škodili, sú stále medzi nami a nepriateľmi ÚPN sú extrémisti, ľudáci a eštebáci.  Doplňujeme, že nepriateľmi  nielen ÚPN ale aj  spravodlivého vysporiadania sa s tragickou minulosťou dvoch totalitných režimov, fašizmu a komunizmu a historickej pravdy sú aj politici a poslanci Národnej rady, ktorí schválili hanebnú novelu zákona, ktorý  ÚPN deklasoval na byrokraticko-administratívnu inštitúciu bez právomoci, ktorá touto novelou stratila svoje poslanie v zmysle  zákona o ÚPN.

Prijatá novela zákona o ÚPN zobrala predsedovi správnej rady právomoci  a kompetencie  právnymi krokmi brániť  ÚPN  na súdoch proti podávaniu žalôb bývalými agentmi a spolupracovníkmi komunistickej Štátnej bezpečnosti, ktorí si z tzv. ochrany osobnosti urobili zárobkový podnik. Tento im mali preplácať  zo svojich daní všetci občania Slovenskej republiky, vrátane ich obetí. Jej prijatie je preto urážkou obetí komunizmu a všetkých slušných občanov.  Ondrej Krajňák svojou odvahou a statočnosťou dokázal, to čo nebol schopný jeho predchodca nominovaný SNS Ivan Petranský, ktorý   svojou pasivitou nesie zodpovednosť za viaceré súdne spory, ktoré by skončili v neprospech ÚPN.   Bol to práve Ondrej Krajňák, vďaka ktorému bol prijatý historicky prelomový a bezprecedentný nález Ústavného súdu Slovenskej republiky, podľa ktorého nemožno žalovať ÚPN za jeho úlohy vyplývajúce zo zákona o  činnosti medzi ktoré patrí aj zverejňovanie registrov zväzkov spolupracovníkov ŠtB.  Ak by bol Ondrej Krajňák len formálnym predsedom a štatistom ako politický nominant Petranský,  daňový poplatníci by museli agentom a spolupracovníkom ŠtB zaplatiť  vyše 1 mil. eur.

V mene obetí komunizmu ako aj v mene občanov Slovenskej republiky preto vyzývame správnu radu ÚPN, ktorej po novelizácii zákona prináleží kompetencia  podávať v mene ÚPN obnovy konania, odvolania, dovolenia a sťažnosti Ústavnému súdu, vrátane sťažností Európskemu súdu pre ľudské práva, aby  zodpovedne pristupovala k súdnym sporom pre ochranu osobnosti, v ktorých kľúčovými svedkami boli najmä príslušníci ŠtB. Zároveň vyzývame Správnu radu aby vyvinula tlak na NR SR, aby v zmysle judikátu Ústavného súdu boli týmto príslušníkom odobraté výsluhové dôchodky.

 

V zmysle nálezu Ústavného  súdu by to malo byť  morálnou povinnosťou správnej rady ÚPN, ak nemá byť len  neškodnou inštitúciou poplatnou politickým stranám, ktoré ovplyvňujú nominácie jej členov

 Ak to správna rada ÚPN neurobí, potvrdí sa, že v skutočnosti slúži politickým stranám, expríslušníkom ŠtB, ktorí v minulosti škodili,  extrémistom a ľudákom.  Zároveň vyzývame poslancov NR SR, aby namiesto eliminovania činnosti ÚPN prijala zákon, ktorý by  odňal výsluhové dôchodky  príslušníkom ŠtB a  veliacim dôstojníkom pohraničnej stráže, ktorí nesú zodpovednosť za usmrtenie vyše 400 ľudí pri pokuse o útek cez hranice.

Je poľutovaniahodné, že Ondrejovi Krajňákovi sa nedostalo zadosťučinenia za, to že aktívne  hájil historickú pamäť, dôsledne  plnil úlohy vyplývajúce  zo zákona o ÚPN, zasadil sa o zverejnenie príslušníkov ŠtB, sudcov, ktorí súdili občanov za  nelegálne opustenie republiky a ďalšie  aktivity ÚPN.  Dlhodobo a cielene bola proti nemu vedená diskreditačná kampaň zo strany Ivana Petranského a členov správnej rady ÚPN  k čomu sa nechala prepožičať aj organizácia zastupujúca politických väzňov PV ZPKO na čele s redaktorkou časopisu Svedectvo, Evou Zelenayovou, ktorá kandidovala v roku 2016 za stranu Kotleba ĽS NS. Žiaľ správnu radu ÚPN a jej člena Ivana Petranského nikdy nezaujímalo 19 žalôb proti ÚPN, v ktorých konal len formálne a opisoval len vyjadrenia z jedného prípadu na druhý.  ÚPN sa stane odchodom Ondreja Krajňáka opäť len pasívnou inštitúciu  servilnou vládnej moci a trafikou pre politických nominatnov.

  Vyjadrenie bývalého člena Komunistickej strany poslanca, podpredsedu SNS a poslanca NR SR Andreja Hrnka, podľa ktorých mal Ondrej Krajňák odstúpiť už pred dvoma rokmi,  čo by prispelo lepšiemu fungovaniu ÚPN, je hanobením obetí komunizmu rovnako ako jeho účasť pri pamätníku usmrtených na hraniciach na Devíne.

Veríme, že tak ako sa rozpadol komunistický režim v roku 1989  a skončilo obdobie Mečiarizmu, v budúcich voľbách, podobne ako v Poľsku a Maďarsku, dostanú od voličov mandát politické strany, ktoré  vrátia Ústavu pamäti národa jeho dôstojné postavenie a Slovensko už viac nebude krajinou, ktorá chráni  prisluhovačov bývalého totalitného režimu a jeho prisluhovačov, ktorí na rozdiel od našich susedných štátov poberajú výsluhové dôchodky.

 

Svetové združenie bývalých politických väzňov

Zastupujúci predseda František Bednár

 

Uznesenie a rozsudok Najvyššieho súdu SR je uverejnený na stránke

http://www.szcpv.org/17/vyzva.html

 

 

Kauza Devín banka absolútne zlyhanie právneho štátu

13.12.2017

Musím s poľutovaním konštatovať, že prezentovanie ekonomických káuz v rovine televíznych dokumentov akým je seriál Mafiáni 2-Súmrak bossov, konkrétne časť 9: Devín banka: Trójsky kôň viac »

100 rokov od narodenia zabudnutého hrdinu Antona Babonyho

10.12.2017

Pred 100 rokmi sa narodil v Poprade úspešný hokejista, vojak, povstalec, politický väzeň ale predovšetkým čestný, obetavý a skromný človek Anton Babony, ktorému bola v roku 2016 na budove viac »

Diskriminácia obetí komunistického režimu pokračuje

26.11.2017

Žiadosť o prijatie zákonných opatrení odstraňujúcich diskrimináciu obetí komunistického režimu. Novelizáciou Zákona č. 285/2009 Z. z. o poskytovaní príspevku účastníkom národného boja viac »

Porsche v Bratislave

Porsche našlo na Slovensku prechodný domov

16.12.2017 11:00

Veľkí investori zvyšujú svoj záujem o Slovensko. Automobilové koncerny sem presúvajú celú výrobu svojich najprestížnejších alebo najpredávanejších modelov.

virtuálna realita, počítače, program, klávesnica, výpočty, PC, operačný systém, dotykový displej

Vláda USA a AT&T sa nedohodli na prevzatí Time Warner, rozhodne súd

16.12.2017 10:13

Americká vláda a telekomunikačná spoločnosť AT&T sa nedokázali dohodnúť na vyriešení sporu o pláne AT&T na prevzatie mediálnej firmy Time Warner.

ISIL, islamský štát, IS, teroristi

Tretina zbraní islamistov pochádza z východnej Európy, ukázala správa

16.12.2017 09:25

Organizácia Výskum výzbroje v konfliktoch vydala správu, ktorá mapuje pôvod zbraní, ktoré používajú radikáli z Islamského štátu.

Zemetrasenie

Indonéziu zasiahlo silné zemetrasenie, dvaja ľudia zomreli

16.12.2017 08:20

Zem sa triasla najmä na husto osídlenom ostrove Jáva.

František Bednár

Priniesol november 1989 skutočne slobodu a demokraciu?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 18455x
Priemerná čítanosť článkov: 1318x

Autor blogu

Kategórie