Založ si blog

Výzva politických väzňov Správnej rade Ústavu pamäti národa a poslancom NR SR

Svetové združenie bývalých politických väzňov s poľutovaním prijalo rozhodnutie Ondreja Krajňáka k 1. novembru 2017 odstúpiť z funkcie predsedu správnej rady  ÚPN. Ako uviedol, v situácii po prijatí  novely zákona nebude môcť plniť poslanie predsedu správnej rady ÚPN a preto sa rozhodol odstúpiť z funkcie. Ako ďalej uviedol pre portál parlametnelisty.sk,  expríslušníci ŠtB, ktorí v minulosti škodili, sú stále medzi nami a nepriateľmi ÚPN sú extrémisti, ľudáci a eštebáci.  Doplňujeme, že nepriateľmi  nielen ÚPN ale aj  spravodlivého vysporiadania sa s tragickou minulosťou dvoch totalitných režimov, fašizmu a komunizmu a historickej pravdy sú aj politici a poslanci Národnej rady, ktorí schválili hanebnú novelu zákona, ktorý  ÚPN deklasoval na byrokraticko-administratívnu inštitúciu bez právomoci, ktorá touto novelou stratila svoje poslanie v zmysle  zákona o ÚPN.

Prijatá novela zákona o ÚPN zobrala predsedovi správnej rady právomoci  a kompetencie  právnymi krokmi brániť  ÚPN  na súdoch proti podávaniu žalôb bývalými agentmi a spolupracovníkmi komunistickej Štátnej bezpečnosti, ktorí si z tzv. ochrany osobnosti urobili zárobkový podnik. Tento im mali preplácať  zo svojich daní všetci občania Slovenskej republiky, vrátane ich obetí. Jej prijatie je preto urážkou obetí komunizmu a všetkých slušných občanov.  Ondrej Krajňák svojou odvahou a statočnosťou dokázal, to čo nebol schopný jeho predchodca nominovaný SNS Ivan Petranský, ktorý   svojou pasivitou nesie zodpovednosť za viaceré súdne spory, ktoré by skončili v neprospech ÚPN.   Bol to práve Ondrej Krajňák, vďaka ktorému bol prijatý historicky prelomový a bezprecedentný nález Ústavného súdu Slovenskej republiky, podľa ktorého nemožno žalovať ÚPN za jeho úlohy vyplývajúce zo zákona o  činnosti medzi ktoré patrí aj zverejňovanie registrov zväzkov spolupracovníkov ŠtB.  Ak by bol Ondrej Krajňák len formálnym predsedom a štatistom ako politický nominant Petranský,  daňový poplatníci by museli agentom a spolupracovníkom ŠtB zaplatiť  vyše 1 mil. eur.

V mene obetí komunizmu ako aj v mene občanov Slovenskej republiky preto vyzývame správnu radu ÚPN, ktorej po novelizácii zákona prináleží kompetencia  podávať v mene ÚPN obnovy konania, odvolania, dovolenia a sťažnosti Ústavnému súdu, vrátane sťažností Európskemu súdu pre ľudské práva, aby  zodpovedne pristupovala k súdnym sporom pre ochranu osobnosti, v ktorých kľúčovými svedkami boli najmä príslušníci ŠtB. Zároveň vyzývame Správnu radu aby vyvinula tlak na NR SR, aby v zmysle judikátu Ústavného súdu boli týmto príslušníkom odobraté výsluhové dôchodky.

 

V zmysle nálezu Ústavného  súdu by to malo byť  morálnou povinnosťou správnej rady ÚPN, ak nemá byť len  neškodnou inštitúciou poplatnou politickým stranám, ktoré ovplyvňujú nominácie jej členov

 Ak to správna rada ÚPN neurobí, potvrdí sa, že v skutočnosti slúži politickým stranám, expríslušníkom ŠtB, ktorí v minulosti škodili,  extrémistom a ľudákom.  Zároveň vyzývame poslancov NR SR, aby namiesto eliminovania činnosti ÚPN prijala zákon, ktorý by  odňal výsluhové dôchodky  príslušníkom ŠtB a  veliacim dôstojníkom pohraničnej stráže, ktorí nesú zodpovednosť za usmrtenie vyše 400 ľudí pri pokuse o útek cez hranice.

Je poľutovaniahodné, že Ondrejovi Krajňákovi sa nedostalo zadosťučinenia za, to že aktívne  hájil historickú pamäť, dôsledne  plnil úlohy vyplývajúce  zo zákona o ÚPN, zasadil sa o zverejnenie príslušníkov ŠtB, sudcov, ktorí súdili občanov za  nelegálne opustenie republiky a ďalšie  aktivity ÚPN.  Dlhodobo a cielene bola proti nemu vedená diskreditačná kampaň zo strany Ivana Petranského a členov správnej rady ÚPN  k čomu sa nechala prepožičať aj organizácia zastupujúca politických väzňov PV ZPKO na čele s redaktorkou časopisu Svedectvo, Evou Zelenayovou, ktorá kandidovala v roku 2016 za stranu Kotleba ĽS NS. Žiaľ správnu radu ÚPN a jej člena Ivana Petranského nikdy nezaujímalo 19 žalôb proti ÚPN, v ktorých konal len formálne a opisoval len vyjadrenia z jedného prípadu na druhý.  ÚPN sa stane odchodom Ondreja Krajňáka opäť len pasívnou inštitúciu  servilnou vládnej moci a trafikou pre politických nominatnov.

  Vyjadrenie bývalého člena Komunistickej strany poslanca, podpredsedu SNS a poslanca NR SR Andreja Hrnka, podľa ktorých mal Ondrej Krajňák odstúpiť už pred dvoma rokmi,  čo by prispelo lepšiemu fungovaniu ÚPN, je hanobením obetí komunizmu rovnako ako jeho účasť pri pamätníku usmrtených na hraniciach na Devíne.

Veríme, že tak ako sa rozpadol komunistický režim v roku 1989  a skončilo obdobie Mečiarizmu, v budúcich voľbách, podobne ako v Poľsku a Maďarsku, dostanú od voličov mandát politické strany, ktoré  vrátia Ústavu pamäti národa jeho dôstojné postavenie a Slovensko už viac nebude krajinou, ktorá chráni  prisluhovačov bývalého totalitného režimu a jeho prisluhovačov, ktorí na rozdiel od našich susedných štátov poberajú výsluhové dôchodky.

 

Svetové združenie bývalých politických väzňov

Zastupujúci predseda František Bednár

 

Uznesenie a rozsudok Najvyššieho súdu SR je uverejnený na stránke

http://www.szcpv.org/17/vyzva.html

 

 

Otázka do rubriky „Spýtajte sa“ kandidáta na primátora pána Alexeja Beljajeva

11.09.2018

Od minulého týždňa som nedostal odpoveď na túto otázku. Rovnako ani na Otvorený list zo dňa 6. 9. 2018 uverejnený na http://necenzurovane.net/naj/poprad/pp35.html Otázka do rubriky "Spýtajte viac »

„Apolitický“ protest za „Slušné Slovensko“ a mocenský boj oligarchie

17.03.2018

Mám 61 rokov a zažil som protesty v roku 1968, kedy chceli ľudia socializmus s ľudskou tvárou a neutralitu. Lepšiu a spravodlivejšiu spoločnosť nepriniesla ani naaranžovaná „nežná revolúcia“, viac »

Kauza Devín banka absolútne zlyhanie právneho štátu

13.12.2017

Musím s poľutovaním konštatovať, že prezentovanie ekonomických káuz v rovine televíznych dokumentov akým je seriál Mafiáni 2-Súmrak bossov, konkrétne časť 9: Devín banka: Trójsky kôň viac »

írsko, referendum, potraty

Írsky parlament schválil návrh zákona povoľujúci umelé prerušenie tehotenstva

13.12.2018 22:58

Írsky premiér Leo Varadkar označil schválenie legislatívy zákonodarcami za "historickú chvíľu pre ženy".

donald trump

Stretnutie Putina s Trumpom nebude možné, kým Rusko nevráti zajaté lode

13.12.2018 22:03

Vyhlásil to poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton.

Francúzsko, Štrasburg, streľba

Francúzska polícia zastrelila útočníka z vianočných trhov

13.12.2018 21:55, aktualizované: 22:23

Cherifa Chekatta našla polícia ukrytého v sklade.

trump

Trump vyzval Fed, aby prestal zvyšovať úroky

13.12.2018 20:43

Americký prezident Donald Trump vyzval centrálnu banku (Fed), aby na svojom budúcotýždňovom zasadnutí nepokračovala v sprísňovaní menovej politiky.

František Bednár

Priniesol november 1989 skutočne slobodu a demokraciu?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 34709x
Priemerná čítanosť článkov: 2169x

Autor blogu

Kategórie